SK DE

Energeticky úsporný rodinný dom 1 / Tlmače - Lipník

Ponúkame vám modernú novostavbu 3-izbového energeticky úsporného rodinného domu v tichej oblasti Tlmáč, v mestskej časti Lipník, na novej ulici oproti kostolu s výbornou občianskou vybavenosťou, kde nechýba materská škôlka, základná škola, Mestské kultúrne stredisko, kostol rímskokatolíckej cirkvi, či obchodný dom Tesco (viac na http://www.mestotlmace.sk/uvod.html).

Mesto Tlmače je vzdialené od okresného mesta Levice len 10 minút cesty autom (je tu aj možnosť autobusového a železničného spojenia), po diaľnici sú jednoducho a rýchlo dostupné aj krajské mestá Nitra (30 minút) a Banská Bystrica (45 minút). Táto výborná poloha robí z tohoto miesta ideálne bývanie pre mladých ľudí s prácou v širšom okolí v kľudnom a tichom prostredí.

Tento dom bude postavený z pórobetónových tvárnic hrúbky 25 cm na pásových betónových základoch, s pultovou strechou s nízkym sklonom 3°. Ako krytina je preto použitá hydroizolačná strešná fólia Fatrafol.

Pasívny dom Tlmače-Lipník

Dispozícia bytu je jednoduchá a účelná.

Vstup do domu je riešený oddeleným zádverím prepojeným s chodbou, z ktorej sa jedným smerom dostaneme k dominantnému priestoru domu – obývacej izbe prepojenej s kuchyňou, z ktorej je možnosť dostať sa aj von na terasu. Opačným smerom sa po chodbe dostaneme k spálni a druhej izbe, pričom zo spálne je rovnako možný výstup na terasu. Ďalej tu máme priestrannú kúpeľňu, oddelené WC a technickú miestnosť, v ktorej okrem miesta potrebného na umiestnenie technológii ostáva aj menší skladovací priestor.

Celková úžitková plocha domu je 74,41 m2. Pred vstupom do domu zo severnej strany je pokračovaním strechy vytvorený prístrešok na parkovanie auta s plochou 31 m2, vďaka čomu je možné aj za dažďa prejsť do interiéru suchou nohou. Na opačnej strane domu je spomínaná na juh orientovaná terasa s plochou 42,88 m2, ktorá je čiastočne prestrešená po celej dĺžke presahom strechy.

Pasívny dom Tlmače-Lipník Pasívny dom Tlmače-Lipník Pasívny dom Tlmače-Lipník

Pasívny štandard je zo stavebného hľadiska zabezpečený použitím dostatočnej hrúbky tepelnej izolácie – v podlahe 30 cm EPS, v stenách 25 cm EPS a v streche 49 cm minerálnej izolácie. Použité sú kvalitné okná s izolačným trojsklom a kvôli čo najvyšším tepelným ziskom sú najväčšie plochy zasklenia obytných miestností orientované na juh a naopak na zamedzenie tepelných strát je na severnej strane zasklenia len minimum. Samozrejmosťou je aj riešenie letného prehrievania týchto miestností jednak presahom strehy, ale aj vonkajšími tieniacimi žalúziami.

Z technologického hľadiska dopomáha kvalite vnútorného prostredia systém riadeného vetrania so spätným získavaním tepla, ktorý dovádza ohriaty (v zime) alebo ochladený (v lete) čerstvý vzduch do každej obytnej miestnosti a naopak odvádza vzduch z úžitkových miestností, čím sa zabezpečí výmena vzduchu v celom dome aj bez nutnosti otvárania okien (rekuperácia)..

Nakoľko tento energeticky úsporný dom potrebuje na vykurovanie menej ako 25 kWh/m2/za rok, môže byť vykurovanie riešené elektrickým podlahovým kúrením, elektrickým kotlom, ktorý sa postará okrem kúrenia aj o prípravu teplej vody alebo alternatívne aj tepelným čerpadlom. Pri systémoch s podlahovým kúrením prostredníctvom teplovýmenného média je možné tieto rozvody v lete v prípade extrémnych horúčav použiť rovnako na chladenie.

Z celkovej výmery pozemku, ktorá predstavuje 445 m2 tvorí zastavaná plocha domu 95,70 m2 a plocha ostatných spevnených plôch – terasa, prístrešok, chodník a cesta – 97,70 m2

Pasívny dom Tlmače-Lipník

 

Nakoľko finálna podoba tohto domu môže byť približne v piatich variantoch a ďalších kombináciách (rôzny spôsob zakladania, druh kúrenia, chladenie, rekuperácia, úroveň elektroinštalácií, obklady domu vs. omietky, oplotenie, chodníky, interiérové úpravy, atď.), uvádzame cenu od 105 000 EUR s DPH. V prípade záujmu sme k plne k dispozícii a odpovieme na Vaše otázky a pripomienky. V prípade záujmu o osobné stretnutie sme k dispozícii v Bratislave, Nitre a Leviciach. Termín a miesto si upresníme vždy telefonicky, alebo emailom.

Tešíme sa na Váš záujem a spoločné hľadanie najideálnejšieho riešenia práve pre Vás a Vašich blízkych!

Konateľ spoločnosti Vojtech Bočák, 0903 484 039, vobo@vobo.sk